NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow A Nation at War
arrow World Wars
arrow WWI Records
 


world war 1 military records of caost and geodetic survey personnel


KENNETH T. ADAMS, Lieutenant, (j.g) U.S.N.R.F.:

On September 24, 1917, by Executive Order No. 2707, he was transferred to the service jurisdiction of the Navy Department. Previous to his transfer he was with the Coast and Geodetic Survey as a commissioned Junior Hydrographic and Geodetic Engineer. He was enrolled as Lieutenant (j.g) U.S.N.R.F. on September 24, 1917, and was honorably discharged with the same rank on March 31, 1919, having been returned to the jurisdiction of the U.S. Coast and Geodetic Survey, Department of Commerce, by Executive Order 3044, dated February 26, 1919.

He was employed on shore duty at Cleveland, Ohio, and New York City between the dates of September 24, 1917, and November 9, 1917. On November 14, 1917, he was assigned as Navigating Officer on the U.S.S. MAUMEE in the Naval Overseas Transportation Service and was engaged in that capacity until March 24, 1919, under the commands of Lieutenant Commander Chas. J. Anderson, U.S.N.R.F., and Lieutenant Commander M. C. Bowman, U.S.N.


OSCAR S. ADAMS, First Lieutenant, Engineers Reserve Corps, U.S.A.:

On September 24, 1917, by Executive Order No.2707, he was transferred to the service and jurisdiction of the War Department. Previous to his transfer he was with the U.S. Coast and Geodetic Survey and was employed as a geodetic computer. He served under the Chief of Engineers, U.S.A., in the U.S. Engineers Officers Reserve Corps until November 7, 1917 when he was discharged on account of being physically disqualified from active service. By Executive Order No. 2782, he was returned to the Service and jurisdiction of the Coast and Geodetic Survey, Department of Commerce on November 16, 1917.


O.R. AKERSTRON, U.S.N.R.F. (rating unknown):

Transferred to the service and jurisdiction of the Navy Department, with the Coast and Geodetic Survey Steamer EXPLORER, by Executive Order No. 2861, May 16, 1918. No information is available regarding his enrollment under the U.S. Naval Reserve Force. His previous service upon the Steamer EXPLORER was that of Quartermaster, First Class.


B. ALBANG, Fireman, U.S. Navy:

Separated from the Coast and Geodetic Survey Steamer PATHFINDER at Manila, Philippine Islands, on December 31, 1917, and enlisted with the U.S. Navy.


AMANDO ALBER, Seaman, U.S. Navy:

Separated from the Coast and Geodetic Survey Steamer PATHFINDER at Manila, Philippine Islands, on February 11, 1918, and was enlisted with the U.S. Navy.


G.E. ANDERSON, Wardroom Steward, U.S.N.R.F.:

Transferred with the Coast and Geodetic Survey Steamer BACHE by Executive Order No. 2707, on September 24, 1917. He was enrolled in the U.S. Naval Reserve Force and served on the U.S.S. BACHE as Wardroom Steward from September 24, 1917, until returned to the service and jurisdiction of the Coast and Geodetic Survey on June 20, 1919.


JOHN A. ANGELO, Private, U.S. Army:

Served as Fireman on the Coast and Geodetic Survey Steamer HYDROGRAPHER until September 2, 1917, when he separated from that vessel and entered the U.S. Army as a private.


REUBEN AREY, Lieutenant (j.g.) U.S.N.R.F:

Born at Lowell, Mass., August 6, 1890. Lost his life while serving in the defense of his country, December 23, 1918.

He was a graduate of the Massachusetts Institute of Technology. After passing the U.S. Civil Service examination he was appointed Aid in the Coast and Geodetic Survey on February 17, 1913, but resigned on September 2, 1914, in order that he might resume his studies. On October 19, 1914, he was reinstated as Aid and he served in that capacity until he resigned on August 7, 1917.

There is no report on file in the Office of the Coast and Geodetic Survey which furnishes information regarding his activities after resigning, but the following information is extracted from a report of the Massachusetts Institute of Technology:

“At the outbreak of the war he took examinations for second officer in the Merchant Marine and took out a license as a navigator. Later he received a Commission as Lieutenant in the U.S.N.R.F. and was appointed navigating officer on the U.S.S. WENONAH, a converted yacht. He saw service in the Mediterranean and was appointed Executive Officer of the ship. On the night of December 23, 1918, he was washed overboard during a hurricane and all efforts to rescue him were unavailing.”

- Top of Page -


Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.

Last Updated: June 8, 2006 9:24 AM

Privacy Policy | Disclaimer