NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow A Nation at War
arrow World Wars
arrow WWI Records
 


world war 1 military records of caost and geodetic survey personnel


M. F. Manget, U.S. Army (rank unknown),

Served as a hand with one of the field parties operated under the Division of Geodesy of the Coast and Geodetic Survey until June 20, 1918, when he was separated from the party and entered the U.S. Army.


George E. Marchand, Lieutenant, U.S.R.N.F., Medical Corps,

On Sept. 24, 1917, by Executive Order 2707, he was transferred with the Coast and Geodetic Survey Steamer Surveyor to the service and jurisdiction of the Navy Department. Previous to his transfer he was Surgeon on the Surveyor.

Effective Sept. 24, 1917, he was enrolled as Lieutenant in the Medical Corps of the U.S. Naval Reserve Corps and served on the U.S.S. Surveyor assigned to overseas escort and convoy duty from that date until Jan. 31, 1918, when he was transferred to the U.S.S. Manning, a U.S. Coast Guard Vessel, operated under the Navy during the war. The Manning at that time was stationed at Norfolk, Va.

On March 5, 1919, he received orders detaching him from the U.S.S. Manning and directing him to proceed to Washington D. C., where upon his arrival he would be retired from all active duty in the U.S. Navy.

Effective March 29, 1919, he was granted six months furlough from the Coast and Geodetic Survey, which was later extended for six months longer. On March 23, 1920, he resigned from the Service on account of his having been commissioned in the U.S. Public Health Service, with the relative rank of Captain.


James M. March, Lieutenant, U.S.N.R.F.,

On Sept. 24, 1917, by Executive Order 2707, he was transferred with the Coast and Geodetic Survey Steamer ISIS to the service and jurisdiction of the Navy Department.

Effective Sept. 24, 1917, he was enrolled as Ensign, in the U.S. Navy Auxiliary Reserve Corps on Oct. 8, 1917 and soon thereafter was assigned to duty at the Naval Training Camp, Pelham Bay, New York, where he was placed in charge of a Winch School engaged in training winch-men for handling cargo of all kinds, and instructing them in practical seamanship.

On Feb. 11, 1918, he was promoted to Lieutenant (j.g.) and on July 17, 1918 he was promoted to Lieutenant, U.S.N.R.F. He was later recommended for promotion to Lieutenant Commander, but war activities ceased before any action was taken.

His entire service while with the U.S. Navy was at the Naval Training Camp, Pelham Bay, New York.

In accordance with Executive Order 3044 he was ordered to the service and jurisdiction of the Coast and Geodetic Survey on March 31, 1919, but upon request he was granted furlough and leave of absence until Dec. 31, 1919 when he resigned from the Service. He continued on duty with the U.S. Navy until July 25, 1919, when he was retired from active duty at his home, Baltimore, Md.


Robert D. Martin, Field Clerk, U.S. Army,

He resigned as clerk, U.S. Coast and Geodetic Survey, on Dec. 28, 1917, when he was appointed as Army Clerk under the Adjutant Generals’ Department of the U.S. Army.

He sailed for France on January 12, 1918, and upon arrival was attached to the American Section of the Supreme War Council under General Tasker H. Bliss, U.S. Army, who was the American Representative. He was stationed at Versailles, France until April 1919, when he returned to the United States, and on April 18, 1919, he was honorably discharged from the U.S. Army.

George C. Mattison, Lieutenant (j.g.) U.S.N.R.F.

On Sept. 24, 1917, by Executive Order 2707, he was transferred to the Service and jurisdiction of the Navy Department. Previous to his transfer he was with the Coast and Geodetic Survey as a commissioned Junior Hydrographic and Geodetic Engineer.

On November 14, 1917, after having been enrolled as a Lieutenant (j.g.) in the U.S. Naval Reserve Force, effective Sept. 24, 1917, he was assigned as watch and division officer on the U.S.S. Brooklyn, the Flagship of the Asiatic Fleet, then at Manila, Philippine Islands.

He served under Captain A. A. Althouse, Commanding the U.S.S. Brooklyn from November 14, 1917, until March 8, 1919, when he was detached at Vladivostok, Siberia and ordered to Washington, D.C., for transfer to the Coast and Geodetic Survey.

While attached to the U.S.S. Brooklyn, almost the entire time was spent at Vladivostok, Siberia, with short cruises to China, Japan, and the Philippine Islands.

He was retired from active duty on April 12, 1919 and returned to the Coast and Geodetic Survey on the same day.


Orlando Midgett, U.S. Army (rank unknown),

Served as Quartermaster on the Coast and Geodetic Survey Schooner Matchless until May 15, 1918, when he separated from the service and entered the U.S. Army.


L. L. Midgett, Chief Carpenter’s Mate, U.S.N.R.F.,

On Sept. 24, 1917, by Executive Order 2707, he was transferred with the Coast and Geodetic Survey Steamer ISIS to the service and jurisdiction of the Navy Department. Previous to his transfer he was Chief Carpenter’s Mate on the ISIS. Effective Sept. 24, 1917, he was enrolled as Chief Carpenter’s Mate in the U.S. Naval Reserve Force and served on the U.S.S. ISIS from that date until April 25, 1919, when he was returned to the Coast and Geodetic Survey.

Ramond V. Miller, Lieutenant C.E.C., U.S.N.

On September 24, 1917, by Executive Order 2707, he was transferred to the Service and jurisdiction of the Navy Department. Previous to his transfer he was a commissioned Junior Hydrographic and Geodetic Engineer in the Coast and Geodetic Survey.

Effective September 24, 1917, he was enrolled a Lieutenant (j.g.) in the U.S. Naval Reserve Force and he served in that capacity until December 26, 1917, when he resigned from the Coast and Geodetic Survey and accepted a permanent commission as Assistant Civil Engineer in the U.S. Navy.


Gilbert E. Mills, U.S. Army (rank unknown),

Served as a foreman with one of the field parties operated under the Division of Geodesy of the Coast and Geodetic Survey until May 2, 1918, when he separated from the party and entered the U.S. Army.


Frederick Moe, U.S.N.R.F. (rank unknown),

On May 15, 1918, by Executive Order 2861, he was transferred with the Coast and Geodetic Survey Steamer Explorer to the Service and jurisdiction of the Navy Department. Previous to his transfer he was Assistant to Engineer, Second Class on the Explorer.

There is no information available regarding whether or not he was enrolled in the U.S. Naval Reserve Force.


Arcadio Montrole, U.S. Navy (rank unknown),

Served as Quartermaster on the Coast and Geodetic Survey Pathfinder until January 31, 1918, when he separated from the vessel at Manila, P.I., and enlisted in the U.S. Navy.


C. E. Moore, U.S. Army (rank unknown),

Served as an Assistant Plate Printer in the office of the Coast and Geodetic Survey until October 1, 1917, when he resigned and enlisted in the Ordnance Reserve Corps of the U.S. Army.


T. J. Morris, Jr., U.S. Navy (rank unknown),

Served as a foreman in one of the field parties operated under the Division of Geodesy of the Coast and Geodetic Survey until April 30, 1918, when he separated from the party and entered the U.S. Navy.


Charles A. Mourhess, First Lieutenant, Engineer Corps, U.S. Army.

On September 24, 1917, by Executive Order, 2707, he was transferred to the service and jurisdiction of the War Department. Previous to his transfer, he was a geodetic computer with the Coast and Geodetic Survey.

Effective upon the date of his transfer, he was commissioned. First Lieutenant, Engineers Reserve Corps U.S. Army.

On October 8, 1917, he was ordered to report as a Student at the Engineer Officer Training Camp, at Belvoir, Va. And after completing his preliminary training, on December 8, 1917, he was ordered for temporary duty with the 104th Engineers at Camp McClellan, Anniston, Ala., where he remained until January 14, 1918, when he was ordered to Hoboken, New Jersey for transportation to France.

Upon arrival in France, on February 12, 1918, he was ordered to report to the Chief of Engineers. Line of Communications, at Tours and a few days later was ordered to proceed to Headquarters Base Section No.1 at St. Nazaire and report to Major R.F. Fowler. Upon reporting he was assigned to duty on construction of the water supply for Base Hospital No. 8, at Savenay. Later he was transferred to St. Nazaire and assigned for duty under Major John B. Hawley for duty in connection with the design and construction of the water supply for St. Nazaire and Montoir.

On November 20, 1918 he was ordered to report to the Commanding Officer, Saumur Artillery School, as Engineer Officer. On December 22, 1918, he was assigned to the 137th Engineers, but received orders to return to the Untied States before the orders were complied with.

On January 29, 1919, he received orders to report to Headquarters Base Section, No. 5 at Brest for return to the United States.

He was honorably discharged from the U.S. Army at Camp Dix, N.J., on March 4, 1919 and returned to the Coast and Geodetic Survey on March 5, 1919.


Leland M. Mower, Second Lieutenant, Engineer corps, U.S. Army,

On October 10, 1917, he resigned from a position as Deck Officer in the Coast and Geodetic Survey, having enlisted as a private in the U.S. Army at Auburn, Maine, on October 2, 1917. He was assigned to Battery A, 303rd Field Artillery and on December 10, 1917, he was transferred to Headquarters Company, 303rd Field Artillery. On May 2, 1918, he was transferred to Company 4, 4th E.O.T.C. and was discharged on July 22, 1918, to accept a commission.

At Camp Lee, Va., on July 22, 1918, he was appointed Second Lieutenant in the Engineer Corps of the U.S. Army and he was honorably discharged from the Service at Fort Benjamin Harrison, Ind., on December 18, 1918.


William Murphy, U.S.N.R.F. (rank unknown)

On May 16, 1918, by Executive Order 2861, he was transferred with the Coast and Geodetic Survey Steamer Patterson to the service and jurisdiction of the Navy Department. Previous to his transfer he was Master at Arms on the Steamer Patterson.

There is no information available at this office regarding whether or not he was enrolled in the U.S. Naval Reserve Force.


Charles R. Murray, Private, U.S. Army,

Served as Laborer, classified in the office of the Coast and Geodetic Survey until July 25, 1918, when he resigned on account of being called to Military Service. He was enlisted as a private in the U.S. Army and served with the American Expeditionary Forces in France. He returned to the Coast and Geodetic Survey on March 18, 1919.


Benjamin Myers, U.S. Army (rank unknown)

Served as a hand with one of the field parties operated under the Division of Hydrography and Topography of the Coast and Geodetic Survey until July 17, 1917 when he separated from the party and was mustered with the Connecticut National Guard into the Federal Service.


Knute E. Nelson, Lieutenant (E), U.S.N.R.F.

On September 24, 1917, by Executive Order 2707, he was transferred with the Coast and Geodetic Survey Ship ISIS to the service and jurisdiction of the Navy Department. Previous to his transfer he was Chief Engineer on the ISIS.

Effective September 24, 1917 he was enrolled in the U.S. Naval Reserve Force, with the provisional rank of Lieutenant (j.g.) and was assigned to duty as Service Engineer Officer of the U.S.S. ISIS under Lieutenant Gilbert T. Rude, U.S.N.R.F. The vessel at that time was assigned as Flagship to Admiral F. Johnston, U.S.N., Commanding Escort Squadron of Naval Overseas Transportation Service.

He remained attached to the U.S.S. ISIS, as Senior Engineer Officer until August 7, 1918, when he was detached and ordered to Naval Overseas Transportation Service Headquarters to await orders.

On September 11, 1918, he was commissioned Lieutenant, U.S.N.R.F., Class 3, and was assigned as Senior Engineer Officer to the U.S.S. M.J. Scanlon, engaged in Overseas Transportation Service, of which Lieutenant Commander A. Hoper, U.S.N.R.F., was Commanding officer.

On January 27, 1919, he was detached from the U.S.S. M.J. Scanlon, which had been placed out of commission, and was ordered to the Third Naval District to await orders.
On February 4, 1919, he was assigned to duty as Surveyor of Machinery in the Demobilization Office, at New York where he remained attached until May 16, 1920 when he was assigned as Senior Engineer Officer to the U.S.S. Kittery.

He resigned from the Coast and Geodetic Survey on February 26, 1919.


- Top of Page -


Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.

Last Updated: June 8, 2006 9:24 AM

Privacy Policy | Disclaimer