NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow NWS Biographies

banner - profiles in time nws biographies

William U. Simons, [died] at Del Rio, Tex., on November 13, 1917. Mr. Simons entered the Signal Corps on April 30, 1872, and was transferred to the Weather Bureau on its organization. -- November 1917



Mr. J. Pemberton Slaughter, in charge of the Oklahoma City, Okla., station, died on December 22, 1932. He was born in King William County, Va., October 9, 1863. He entered the Signal Corps at Washington, D. C., on August 17, 1883. He later served as assistant at Boston, Augusta, Brownsville, Prescott, and Omaha, and as official in charge at Fort Stockton, El Paso, Lava, N. Mex., Winnemucca, Cheyenne, Woods Hole, Pueblo, Savannah, and Oklahoma City, serving in charge at the latter station from December 28, 1905, to September 27, 1912, and from July 17, 1913, until the time of his death.
[Weather Bureau Topics and Personnel, December 1932]



Mrs. Annie E. Small, meteorological aid in Climatological and Hydrologic Services Division of the Central Office, voluntarily retired at the termination of October 31, 1946, after 27 years in the Weather Bureau. Mrs. Small was born on November 10, 1885, at Miles City, Mont. She entered the government service in the Bureau of Engraving and Printing on November 1, 1916, serving there until June 23, 1919, when she transferred to the Weather Bureau. Her services in the Weather Bureau have been connected with the Printing Section and the Climate and Crop Weather Division (now Climatological and Hydrologic Services) , respectively.
[Weather Bureau Topics and Personnel, November 1946, p.79]



Lt. De Armas L. Smith, who entered on active duty with the Navy on November 15, 1942, was killed in an airplane crash near Plaster City, Calif., on August 28, 1944. Lt. Smith was born in Tecumseh, Okla., on February 3, 1921. He was appointed in the Weather Bureau on May 30, 1942, as assistant observer.
[Weather Bureau Topics and Personnel, December 1944]




Mr. George W. Smith, of the Central Office, was retired August 31, 1930. Mr. Smith was born April 27, 1855, at Washington, D.C. He entered the Signal Corps on July 8, 1878, and except for his training period at Fort Whipple, which extended until December 27, 1878, he served continuously at the Central Office - the longest period of service at one station in the records of the Weather Service to date.
[Weather Bureau Topics and Personnel, August 1930]




James H. Smith - Announcement is made in this issue of the resignation, effective at the termination of November 30, 1916, of Mr. James H. Smith, assistant observer, on duty at Salt Lake City, Utah. Mr. Smith was one of our oldest employees, having entered the Signal Service on October 21, 1870. Prior to this time he served in Company K of the Twelfth Regiment of the Illinois Volunteers from September 21, 1861, to July 10, 1865, and in the Regular Army from October 14, 1867, until October 13, 1870. For some time before his resignation he was confined to a hospital in Salt Lake City, and his continued ill health caused him to make application for admission to the Soldiers' Home at Sawtelle, Cal., at which institution he arrived on November 28, 1916. -- December 1916



Mr. John W. Smith, in length of service one of the oldest officials of the bureau, retired June 14, 1924. He was born at Greenup, Ky., on June 15, 1852. Mr. Smith enlisted in the Signal Corps June 12, 1874, and, after the usual training at Fort Whipple, was assigned to Memphis. He was in charge at Corsicana, Tex., from 1876 to 1879, and thereafter at Jacksonville, Fla., until 1887. From this time until his retirement, nearly 37 years, he was in charge of the important Boston station and climatological work of New England. Also, he was forecaster for New England until that district was merged with the Washington district.
[Weather Bureau Topics and Personnel, July 1924]



Mr. Thomas G. Smith, printer at the Philadelphia station, was retired October 31, 1937, after more than 42 years of Government service. Mr. Smith was born in New York, N.Y., on October 3, 1872. He entered service on July 1, 1895, at Louisville, Ky., and subsequently served at the Central Office and Philadelphia.

Mr. Thomas G. Smith, who retired at the termination of October 31, 1937, died in Philadelphia on January 3, 1946. A notice of his retirement and outline of his service in the Bureau will be found in Topics and Personnel for October 1937.
[Weather Bureau Topics and Personnel, October 1937]
[Weather Bureau Topics and Personnel, February 1946,p.15]



Mr. Warren J. Smith: After several months of ill health, Mr. Warren J. Smith, of the Central Office, has retired on account of total disability, his retirement being effective June 6, 1923. Mr. Smith was born at Grafton, N.H., on September 21, 1863. He enlisted in the Signal Corps on October 6, 1888; was assigned to special duty at Boston until 1897, in charge at Helena until 1898, at Columbus until 1909, at St. Louis until 1910, and again at Columbus until 1916, when he was placed in charge of the Division of Agricultural Meteorology, Central Office. Mr. Smith has done valuable pioneer work in agricultural meteorology and is recognized as one of the foremost authorities on the relation between weather and crops. Among his numerous publications is a text book on Agricultural Meteorology, published in 1920.
[Weather Bureau Topics and Personnel, January 1924]


Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer