NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow NWS Biographies

banner - profiles in time nws biographies

Mr. Charles T. Shaffer was retired at the termination of June 30, 1932. He was born at Reistertown, Md., on March 29, 1868. He served as private in the Regular Army from April 3, 1889, to April 2, 1894. He was appointed as skilled mechanic (carpenter) on December 29, 1921, and served in that capacity until retired.
[Weather Bureau Topics and Personnel, April 1933]




Mr. Stewart S. Sharp, skilled mechanic in the Printing Division of the Central Office, retired on July 15, 1924. He was born at Inverness, Ohio, on May 6, 1859. Mr. Sharp was in the Postal Service in Ohio from 1874 to 1877. On July 16, 1897, he entered the Weather Bureau and has served continuously at the Central Office.

Mr. Stewart S. Sharp, retired, died at Washington, D.C., on October 27, 1930. A brief outline of Mr. Sharp's services in the bureau wil be found in the July, 1924, TOPICS AND PERSONNEL.
[Weather Bureau Topics and Personnel, July 1924]
[Weather Bureau Topics and Personnel, Nobember 1930]




Mr. William A. Shaw, official in charge at Northfield, Vt., was retired at the termination of July 31, 1934. He was born at Northfield, Vt., on July 25, 1864. Mr. Shaw enlisted in the Signal Corps on October 30, 1888, and served as assistant at Portland ( Maine ), Boston, New York, and Sioux City, and as official in charge at Pierre and Northsfield.

Mr. William A. Shaw, who was retired on July 31, 1934, died January 14, 1937, in Burlington, Vt. A brief outline of Mr. Shaw's service in the Bureau will be found in the July 1934 issue of Topics and Personnel.
[Weather Bureau Topics and Personnel, January 1937]




Mr. Julius M. Sherier, district forecaster and official in charge of the Denver station, was retired July 31, 1937, after more than 51 years of Government service. Mr. Sherier was born at Georgetown, D.C. on July 11, 1869. He entered the service on November 2, 1995, at Fort Myer, Va., and after a short period of instruction at that place was transferred to the Central Office. He subsequently served as assistant at Omaha, Little Rock, Chicago, Albany, Cairo, Milwaukee, and as official in charge at Mount Killington, Red Wing, Moorhead, Atlanta, Palestine, Helena, Savannah, Davenport, and Denver.

Julius M. Sherier, who was retired at the termination of July 31, 1937, died in Denver, Colo., on June 16, 1946. A notice of his retirement and outline of his service in the Bureau will be found in Topics and Personnel for july 1937.
[Weather Bureau Topics and Personnel, July 1937]
[Weather Bureau Topics and Personnel, 1946, p.52]




Mr. Truman G. Shipman, associate meteorologist in charge of the Davenport station, was voluntarily retired at the termination of December 31, 1944. He was born at Sunbury, Pa., on March 2, 1882 and entered the Weather Bureau at New York City on September 15, 1904 as assistant observer. He subsequently served as assistant at Philadelphia, Madison, Augusta, Bismarck, Columbus, Buffalo, Little Rock, and Indianapolis. In May 1922, he was transferred in charge of the Fort Smith station where he remained until August 1930, when he was assigned in charge of the Davenport Office.
[Weather Bureau Topics and Personnel, January 1945]




Mr. Oscar V. Shomo, serving under a certificate of continuance since 1920, was retired on November 4, 1922. Mr. Shomo was born at Pottsville, Pa., on November 5, 1855. He was appointed printer August 30, 1901, by transfer from the Government Printing Office, and served consecutively at Little Rock, Richmond, Memphis, Columbus, and Houston until 1915; thereafter as compositor at the Central Office. -- November 1922




David W. Sidey, Jr., assistant observer. Mr. Sidey enlisted on August 12, 1918 , as a fireman in the Navy, and within 60 days was advanced to the grade of quartermaster. He met instant death, September 24, 1918, while in the line of duty. Mr. Sidey was appointed an assistant observer on February 2, 1918, and his entire period of service was at the Los Angeles, Cal., station. -- September 1918


Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer