NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow NWS Biographies

banner - profiles in time nws biographies

Reeder, George.: Born at Newburgh, Md., on October 13, 1861; enlisted in the Signal Corps on December 16, 1885, at Washington, D. C.; assigned to Fort Myer for instruction from March, 1886, to July, 1886, when he returned to the Central Office for a short period prior to his assignment to Vicksburg as assistant in July, 1886. He later served as official in charge at Corpus Christi, Fort Worth, and Columbia, Mo., being in charge of the latter station from July, 1904, until the time of his retirement. Retired at the termination of June 30, 1932.
[Weather Bureau Topics and Personnel, June 1932]




Doctor Reichelderfer, now Chief of the U.S. Weather Bureau, entered Aerological (meteorological) work in the Navy in 1918. From 1922 to 1928, as Aerological Officer in the Bureau of Aeronautics, he directed the Navy's aerological services. In this capacity he initiated, and for several years directed, the program that has led to the present widespread and highly efficient Navy aerological service. At the same time he actuated the inauguration of courses in meteorology in the United States Naval Academy and several Universities and exerted great influence on their development; he also insistently urged that improved meteorological instruments be made available, and actively aided in developing them.

In 1931 the Navy sent him to Norway to study the Norwegian Methods fo air mass and frontal weather analysis. His report on his study, issued early in 1932, led to the early adoption of the "Norwegian System" by the Navy; and was also influential in the rapid increase of interest in that subject in America, and in its later adoption by the Weather Bureau and other American meteorological services. -- J. B. Anderson, Commdr., U.S.N.
[Bulletin of the American Meteorological Society, Volume 26, June, 1945. pp. 242-243.]



Mr. Marcus A. Rice, junior meteorologist at the Reno station, died at his home on January 19, 1940. He was born in Pawnee City, Nebr., on July 13, 1887. Mr. Rice entered the Weather Bureau service on November 5, 1908, at Washington, D. C., as assistant observer, and later served as assistant at Portland, Oreg., San Francisco, and Reno. His service at the latter station began on September 16, 1924.
[Weather Bureau Topics and Personnel, January 1940]




Mr. George M. Richards, Junior Administrative Officer in charge of the Fiscal Section, was voluntarily retired at the termination of December 31, 1944. He was born at Washington, D.C., on December 28, 1884, and entered the Weather Bureau at Cincinnati on September 27, 1906 as assistant observer. He later served for two years at Chicago and transferred to Central Office on March 1, 1909, with assignment to the forecast map room. In 1916 he was assigned to the Stations and Accounts Division as payroll and audit clerk, and in April 1924 he was made chief of that division, the designation of which was later changed to Fiscal Section.
[Weather Bureau Topics and Personnel, January 1945]




Mr. Charles H. Richardson died at Norfolk, Va., on September 28, 1932. He was born December 5, 1872, at Washington, D. C. He entered the Signal Corps on March 20, 1888, at Washington, D. C., where he served as messenger and later as clerk. He also served as assistant at a number of stations, including Philadelphia, St. Louis, Memphis, Boston, Norfolk, Cape Henry, and Raleigh, and in 1902, while assigned to Manteo, he assisted in investigations in wireless telegraphy. He held the position of official in charge at Kingston, Jamaica; Santiago, Cuba; and Norfolk, Va., serving at the latter station in that capacity from October 16,1926, until the time of his death.
[Weather Bureau Topics and Personnel, September 1932]




Mr. Herbert W. Richardson, in charge at Duluth for nearly 33 years, died March 27, 1931. Mr. Richardson was born at Cleveland, Ohio, on February 25, 1867. He entered the Signal Corps on January 19, 1886. After a period of instruction at Fort Myer, he was assigned as assistant at the Central Office, Pittsburgh, Nashville, New York, Buffalo, Kansas City, Cleveland, and Columbus for short periods. He was in charge at Parkersburg from 1894 to 1895, at Columbus from 1895 to 1898, and at Duluth thereafter.
[Weather Bureau Topics and Personnel, March 1932]



Mr. Orris W. Roberts, official in charge of the Bismarck station, was retired at th termination of August 31, 1939, after 41 years of service. He was born in Dunlop, Iowa, on August 22, 1869. Mr. Roberts entered the service at Basseterre, St. Kitts, West Indies, on August 16, 1898. He later served at the Central Office for a short period and was subsequently assigned to Des Moines and Boston as assistant and to Yankton and Bismarck as official in charge.
[Weather Bureau Topics and Personnel, August 1939]


Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer