NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow NWS Biographies

banner - profiles in time nws biographies

C. F. Marvin was born October 7, 1858. In 1884 he was appointed a "junior professor" in the Office of the Chief Signal Officer of the U. S. Army, where he remained until the establishment of the Weather Bureau in 1891. After this date he served as "professor of meteorology" until 1913, when following the recommendation of the National Academy of Sciences, President Wilson appointed him chief of the Weather Bureau, a position he held until his retirement in 1934, after 50 years of service.

Dr. Marvin's principal scientific contributions were in the designing, construction and standardizing of meteorological instruments of many kinds. For nearly every weather element, he developed one or more measuring or automatically recording devices, either original or modified, designed to improve the accuracy and completeness of meteorological observations and records. One of his most important contributions in this connection, and also one of his earliest, was the experimental evaluation of the constants in humidity equations and the construction of humidity tables.

Of all meteorological instruments, however, the Robinson cup anemometer seemed to fascinate him most. He worked on it and wrote about it, from early in his career with the Weather Bureau until years after his retirement. Another of the studies and one of particular significance in early systematic investigation of the upper air was the design and construction of kites and kite instruments. He also devised the Marvin pyrheliometer and inaugurated the regular measurement of solar radiation intensity by the Weather Bureau. His interest in instruments lead him to design a seismograph which was constructed and operated at the Central Office in Washington during the period that the Weather Bureau was assigned the duty of collecting seismological data.

Dr. Marvin was also particularly interested in the application of mathematical statistics to meteorological problems and his published papers include many articles on this subject. -- E. W. Woolard.

Dr. Charles F. Marvin, former Chief of the Weather Bureau for 21 years, who retired at the termination of August 31, 1934, died at Doctors Hospital, Washington, D.C., on June 5, 1943, after about a month's illness. A notice of his retirement and a record of his service and achievements will be found in Topics and Personnel for August 1934.
[Bulletin of the American Meteorological Society, Volume 26, June, 1945. P. 237.]
[Weather Bureau Topics and Personnel, July 1943]



Mrs. Sophie Beuter Marvin, the wife of Dr. Charles F. Marvin, former Chief of the Weather Bureau for 21 years, died at her home in Washington, D.C., on February 3, 1943.

Mrs. Marvin, who was secretary to the Chiefs of the Weather Bureau for 38 years, came to the Bureau in December 1893. She resigned in November 1932 at the time of her marriage to Dr. Marvin. Prior to her service in the Weather Bureau she had been secretary to Jeremiah McL. Rusk, Secretary of Agriculture during the administration of President Benjamin Harrison, and to J. Sterling Morton, Secretary of Agriculture during President Cleveland's administration.
[Weather Bureau Topics and Personnel, April 1943]



Mr. Alfred S. Mason, telegrapher at the Central Office, died at his home in Washington, D. C., on September 8, 1940. He was born in Washington, D. C., on March 22, 1876. Mr. Mason entered the Weather Bureau service at the Central Office as telegraph operator on May 4, 1919, and continued to service in Washington until the time of his death. Prior to his coming to the Weather Bureau he served in the U. S. Army in the Phillippines from 1900 to 1903, in the Signal Service during 1914, and in the Ordnance Department 1917 to 1918.
[Weather Bureau Topics and Personnel, September 1940]




Edward M. Mattison - Born October 23, 1842, in Morrow County, Ohio; enlisted in the Signal Corps December 25, 1874, and served about two years; reenlisted November 14, 1878; was appointed civilian clerk October 2, 1888; transferred to Weather Bureau July 1, 1891; and served at Central Office since that time. [Retirement announcement.] -- July 1920



Mr. Paul F. Maxwell, of the Wagon Wheel Gap station, was killed by a snowslide on March 5, 1923, while making a tour of duty through the snow-fields. Mr. Maxwell was born June 21, 1892, at Salt Lake City, Utah. He entered the service May 16, 1914, and was stationed successively at Yellowstone Park, North Head, New Haven, and Wagon Wheel Gap, having been at the last named place since October, 1921. This deplorable accident takes from the bureau a capable and promising young man who was engaged in important scientific work. -- March 1923



Mr. William D. Maxwell, retired, died April 27, 1930, at Baker, Oreg., where he had been in charge for the last twelve years of a service of more than 48 years in the Signal Corps and Weather Bureau. A brief outline of such service may be found in "TOPICS" for March of 1927.
[Weather Bureau Topics and Personnel, April 1930]



Mr. Valentine T. Mayer, hand compositor (journeyman) at the Central Office, was retired at the termination of September 5, 1946, on account of disability. He was born in Brooklyn, N.Y., on June 6, 1878. Mr. Mayer entered the Weather Bureau as senior lithographer, mechanical, on May 6, 1940, and served at the Central Office until his retirement.
[Weather Bureau Topics and Personnel, October 1946, p.72]



Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer