NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow NWS Biographies

banner - profiles in time nws biographies

Lt. James P. Madden, of the Fiscal Section, Central Office, recently received two decorations: the "Silver Star" for gallantry in action in the Marshall Islands and the "Purple Heart" in connection with an injury received at Saipan. The notice as to the "Silver Star" citation was received by Lt. Madden in temporary form signed by Admiral Nimitz. The permanent citation will be given by the Secretary of the Navy.
[Weather Bureau Topics and Personnel, October 1944]




Mr. William J. Mahaffy,St. Paul, has been retired, effective August 18, 1929, on account of total disability. Mr. Mahaffy was born on May 6, 1882, at Minneapolis, Minn. He entered the Weather Bureau October 8, 1910, and after two years at Pensacola was assigned to the Central Office from 1913 to 1924. Then followed four years at Davenport as assistant, and his final assignment to St. Paul, in charge, in April of 1928.
[Weather Bureau Topics and Personnel, April 1930]




Mr. Dalzean Marean, retired, died at Fallon, Nev., on May 10, 1930. Mr. Marean served continuously as telegraph operator at the Central Office for nearly 30 years. A notice of retirement and outline of service appeared in the July, 1920, number of "TOPICS."
[Weather Bureau Topics and Personnel, July 1920]




Mr. Delos T. Maring, of the Central Office, died July 18, 1923. Though ill for a year or more, and failing in recent months, he remained on duty until a day or two before he died. Mr. Maring was born at Mendon, Mich., on February 13, 1859. He enlisted in the Signal Corps on January 16, 1884, and, excepting the usual training period at Fort Myer and a short assignment in New York City, served only at the Central Office. For many years he was principal assistant to Professor Marvin in the Instrument Division, and having a natural mechanical aptitude, contributed important suggestions and ideas for an improved instrumental equipment of the service. By his industry and conscientious service application to duty he aided greatly in maintaining the work of that division at a high state of efficiency. He succeeded Professor Marvin as chief of the Instrument Division on October 1, 1913. On March 24, 1914, he was transferred to the Division of Stations and Accounts and was in charge thereof until his death. -- July 1923



Mr. Howard H. Martin, assistant meteorologist at the Kansas City station, died at Columbus, Ohio, on July 31, 1944. Mr. Martin was born at Fort Worth, Tex., on December 5, 1889 and entered the Weather Bureau at Galveston on May 29, 1909, as assistant observer. He later served at Houston, Fort Worth, Dallas, Washington, and Columbus, resigning from the latter station in May 1920. In September 1936, he was reinstated at Kansas City.
[Weather Bureau Topics and Personnel, September 1944]



Mr. Stephen H. Martin, telegrapher at the Central Office, died in Washington, D. C., on September 15, 1941. He was born in Baltimore, Md., on November 7, 1880. Mr. Martin entered the Weather Bureau service at Washington on July 8, 1910, as telegrapher, and served continuously in that capacity until his death.
[Weather Bureau Topics and Personnel, October 1941]






Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer