NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow NWS Biographies

banner - profiles in time nws biographies

Mr. Dennis S. Landis, official in charge at Fort Worth, will be retired with the termination of August 31, 1932. Mr. Landis was born at Sweet Spring, W. Va., on August 1, 1862. He entered the Weather Bureau service on August 9, 1901, as assistant at Phoenix, and remained there until November, 1902, when he was transferred to Fort Worth as assistant. He was placed in charge of the Fort Worth station on May 31, 1904.
[Weather Bureau Topics and Personnel, August 1932]



Mr. Edwin G. Larson,official in charge of the Charles City station, was voluntarily retired at the termination of December 31, 1943. He was born in Morris, Minn., on December 36, 1883. Mr. Larson's service in the Weather Bureau began in the Central Office on September 16, 1909 as assistant observer. He was subsequently assigned to Houston, Bismarck, and Charles City. Mr. Larson was official in charge of the latter station from April 21, 1922 to the time of his retirement.
[Weather Bureau Topics and Personnel, February 1944]




Larcombe, Benjamin F.: Born at Washington, D.C., on August 16, 1859; employed in the Government Printing Office from September 1, 1876, to September 28, 1883; enlisted in the Signal Corps at Washington, D. C., on September 29, 1883. On July 1, 1891, he was made compositor in the Printing Division of the Central Office, serving continuously in that division in various positions until the time of his retirement as Chief of the Printing Division. Retired at the termination of June 30, 1932.
[Weather Bureau Topics and Personnel, June 1932]



Mr. William T. Lathrop, official in charge of the Escanaba station, was voluntarily retired at the termination of March 31, 1943. He was born at Newport, Ky., on June 20, 1878. Mr. Lathrop's Weather Bureau service began as observer at Galveston on August 9, 1899. He later served as assistant at Montgomery, Scranton, Evansville, Louisville, Peoria, Milwaukee, Hartford, Boston, Nashville, Springfield, Ill., and New Haven, and as official in charge at Port of Spain, Curacao, and Santiago de Cuba, West Indies; Williston, Greenville, N.C., Helena, Trenton, Yellowstone Park, and Escanaba. Mr. Lathrop served in the Signal Corps of the Army from June to November 1918.
[Weather Bureau Topics and Personnel, May 1943]




Mr. George E. Lawton, retired, died at Lutherville, Md., on June 4, 1930. Mr Lawton was a Signal Corps veteran, having enlisted May 2, 1885. A brief outline of his service may be found in the February, 1921, TOPICS AND PERSONNEL.
[Weather Bureau Topics and Personnel, August 1930]




Mr. Richard O. Lazenby was retired at the termination of February 28, 1933. [ Correction: Retired on January 31, 1933. April 1933] Mr. Lazenby was born at Washington, D. C., on May 14, 1866. He enlisted in the Signal Corps on May 27, 1886; after the usual period of instruction at Fort Myer, he was transferred to the Central Office for a short period; later he served as assistant or official in charge at Cape Henlopen, Springfield, Ill., Omaha, Yankton, Buffalo, Toledo, New London, Chicago, and New Orleans. On July 10, 1901, he was transferred to the Central Office as clerk and served there continuously until his retirement.

Mr. Richard O. Lazenby, who was retired January 31, 1933, died September 27, 1937, at the Soldiers' Home in Whasington, D.C. An outline of his service and a notice of his retirement will be found in issues of Topics and Personel for March and April 1933.
[Weather Bureau Topics and Personnel, March 1933]
[Weather Bureau Topics and Personnel, September 1937]


Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer