NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow NWS Biographies

banner - profiles in time nws biographies

Mr. Joseph B. Kincer, Chief of the Division of Climate and Crop Weather at the Central Office, was voluntarily retired at the termination of August 31, 1944. He was born in Wythe County, Va., on November 15, 1874 and entered the Weather Bureau at San Francisco on February 11, 1905, as assistant observer, being at that office during the disastrous earthquake and fire. He served subsequently as assistant at El Paso and Augusta and was later transferred to the Climatological Division at the Central Office in July 1906. After the formation of the Division of Agricultural Meteorology in 1916, his attention was drawn to this field with the result he was appointed assistant chief in 1918. It was during his service in this Division in collaboration with Prof. J. Warren Smith, the then chief of that section, that his first studies on the relationship between the weather elements and crop yields were published. These pioneer studies served as a model for later development in this country and abroad.

In 1923 he was made chief of the Division of Agricultural Meteorology and, when that Division and the Climatological Division were merged in 1932, with the designation "Division of Climate and Crop Weather", Mr. Kincer was placed in charge. He was responsible for the development of the climatic sections of the Atlas of American Agriculture, entitled "Climate and Man". He is also the author of numerous other articles dealing with climatology, including studies of climatic trends. His long experience in the preparation of Weather and Crop Bulletins has permitted him to intersperse its more or less routine features with interesting comments, charts and diagrams comparing current with past weather. The development and expansion of the fruit-frost work took place under his direction. He served as a member of many important Weather Bureau and Departmental committees, as member of Commissions of the International Meteorological Organization. He is a past president of the American Meteorological Society.
[Weather Bureau Topics and Personnel, September 1944]





Mr. Aaron H. Kinnear, of the Central Office, after serving continuously in the Signal Corps and Weather Bureau for more than 52 years, was retired July 28, 1926, on account of illness. At the time of his retirement he was, with one exception, the oldest employee, in length of service, then in the bureau. Mr. Kinnear was born November 10, 1850, at Circleville, Ohio. He enlisted in the Signal Corps on May 18, 1874, and, excepting early short assignments at Cleveland and Fort Whipple (now Fort Myer) served continuously in the Central Office.

Mr. Aaron H. Kinnear, who was retired on June 28, 1926, died at his home in Kensington, Md., on November 2, 1937. An outline of his service and a notice of his retirement will be found in the July 1926 issue of Topics and Personnel.
[Weather Bureau Topics and Personnel, July 1926]
[Weather Bureau Topics and Personnel, November 1937]



Thomas H. King - Born October 10, 1853 at Philadelphia, Pa.; enlisted in the Signal Corps August 1, 1882; transferred to Weather Bureau as pressman July 1, 1891; has since served continuously at the Central Office, during the last few years holding the position of Foreman of Printing. [Retirement announcement.] -- July 1920



Mr. Joseph W. Kirk, official in charge of the New Haven station, was retired at the termination of June 30, 1942. He was born in Lacarne, Ohio, on June 1, 1872. Mr. Kirk began his service in the Weather Bureau at Vicksburg as observer on June 13, 1901, and later served as assistant at Seattle, Pueblo, Huron, Raleigh, Columbus, and Boston, and as official in charge at New Haven. He has been in charge of the latter station since October 7, 1935.
[Weather Bureau Topics and Personnel, July 1942]





John V. Klobofski, staff sergeant who entered on duty in the Army on July 11, 1940, died on April 30, 1944, while serving in the Southwest Pacific area. He had been overseas 25 months. Mr. Klobofski was born in Cleveland, Mont., on October 12, 1919. His status in the Weather Bureau at the time of military furlough was under observer at the Havre, Mont., station.
[Weather Bureau Topics and Personnel, August 1944]

Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer