NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow NWS Biographies

banner - profiles in time nws biographies

Jones, John H.; Born at Barnesville, Md., on June 15, 1861; enlisted in the Signal Corps on May 8, 1879; after the usual period of instruction at Fort Whipple he served as assistant at Philadelphia, Delaware Breakwater, and Smithville until September 27, 1880, when he was discharged; he reenlisted at Bismarck on October 4, 1880, after which he served successively as official in charge at Fort Missoula and Helena; clerical assistant at the Central Office, and official in charge at Smithville and Wilmington until February, 1885, when he was reassigned to the Central Office. At the time of his retirement he was Assistant Chief of the Instrument Division. Retired at the termination of June 30, 1932.

Mr. John H. Jones, who was retired on June 30, 1932, died at his home in Washington, D.C., on September 2, 1935. A brief outline of Mr. Jones' services will be found in the June 1932 issue of Topics and Personnel.
[Weather Bureau Topics and Personnel, June 1932]
[Weather Bureau Topics and Personnel, September 1935]




Mrs. Lulu R. Jones, under observer at the Eureka station, was voluntarily retired at the termination of June 30, 1943. She was born in Dallas, Tex., on August 26, 1879. Mrs. Jones was appointed to the Weather Bureau on September 12, 1924 and her entire service has been at the Eureka station.
[Weather Bureau Topics and Personnel, February 1944]




Levi A. Judkins - It is with regret that the death of Mr. Levi A. Judkins is announced. Mr. Judkins entered the Signal Corps on March 10, 1890, and has had assignments to a number of important stations. For a number of years he has been in failing health. He died on January 27, 1917, at Atlantic City, N.J., where he has served continuously as official in charge since February 10, 1906. -- January 1917



Benjamin C. Kadel,senior meteorologist, died in Washington, D. C., on March 30, 1940, at 66 years of age. He had been in charge of the Instrument Division at the Central Office for 26 years.

Mr. Kadel was born near Fayettesville, Pa., on September 20, 1873. He entered the service of the Weather Bureau as an observer on July 1, 1902, his first assignment being at Harrisburg, Pa. Later station details included Milwaukee, Wis.; Santo Domingo, Puerto Rico, and Curacao, W. I.; Fort Smith, Ark., and Madison, Wis. He also served a prior period of nearly 3 years, from 1906 to 1909, in the Central Office.

In March 1909 Mr. Kadel organized and established an important evaporation project at Salt Creek Trestle on the border of the Salton Sea, which had been formed by the overflow of the Colorado River over a large area in Salton Sink, the southern part of which is known as the Imperial Valley and the northern part as Coachella Valley. This project was completed in May 1910. Shortly thereafter Mr. Kadel undertook another important research project at Wagon Wheel Gap, in the Rio Grande National Forest, successfully performed in an isolated location at high altitude in the Rocky Mountains, were creditable and commendable. After this assignment he served as official in charge at the Sandusky, Ohio, station until charge of the Instrument Division.

His untimely death brings to a close a long career of conscientious devotion to the public service.
[Weather Bureau Topics and Personnel, March 1940]




Mr. Harold Katz, assistant clerk-stenographer at the Central Office, died at his home in New York City on October 21, 1941. Mr. Katz was born in New York City on September 19, 1910. He entered the Weather Bureau service at Washington, D. C., on November 16, 1939, as junior stenographer. Prior to his service in the Weather Bureau he was employed in the Public Health Service, New York City, and the Brooklyn Navy Yard and at the Maritime Labor Board in Washington, D.C.
[Weather Bureau Topics and Personnel, March 1940]



Mr. Robert E. Kearney, junior meteorologist in charge of the Devils Lake station, retired because of physical disability at the termination of August 31, 1944. He was born in Sheldon, Iowa, on February 8, 1889 and entered the Weather Bureau at Lincoln on May 21, 1922, as assistant observer. In April 1928 he was placed in charge of the Concordia station, and April 1930 was transferred in charge at Devils Lake.
[Weather Bureau Topics and Personnel, September 1944]


Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer