NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow C&GS Biographies

banner - profiles in time c and gs biographies


Captain V. Ralph Sobieralski,
Acting Associate Director, Geodesy and Photogrammetry, began ralph sobieralskihis career with the government more than 34 years ago. He received a degree in civil engineering from Syracuse University in 1931, and worked for the Forest Service, the Coast and Geodetic Survey, and the Soil Conservation Service as a civil service employee from 1934 until he entered the Coast and Geodetic Survey commissioned corps in 1941. He was then assigned to sea duty on various ships and early in 1945 was transferred to the Army for service in Europe.

After Captain Sobieralski returned to the Survey in 1946 his assignments included duty aboard several ships, on the Arctic field party and a geodetic field party, and the Pacific tide program. He was Chief of the Portland, Oregon Photogrammetric Office in 1956-1958, and District Officer in Tampa, Florida in 1961-1964. He was Commanding Officer of the HYDROGRAPHER and then the SURVEYOR until he was transferred to Rockville as Chief of the Photogrammetry Division in November 1966.

Captain Sobieralski is a member of several professional organizations. He and Mrs. Sobieralski will live in Tampa, Florida.

March 11, 1909 - August 21, 1986

Captain V. Ralph Sobieralski was born March 11, 1909, in Brooklyn, New York. He graduated from Syracuse University with a Bachelor of Science Degree in Civil Engineering. He was appointed as a Deck Officer on June 9, 1941, and commissioned as an Ensign on March 28, 1942.

During his 30-year career, Captain Sobieralski served aboard the LYDONIA, MARINDIN, OGDEN, MITCHELL, and GILBERT, EXPLORER, PATHFINDER, PIONEER, SURVEYOR, as Commanding Officer and the HYDROGRAPHER as Commanding Officer. His other assignments included coast pilot, survey officer, triangulation and launch hydrography, chief of geodesy parties, maintained Pacific tide stations, the Tampa District Office, the Seattle Regional Office and at the time of his retirement on December 1, 1968, as Chief, Photogrammetry Division in Washington, D.C.

He served as a member of the Army Infantry Reserve from June 1, 1931, until May 31, 1941. On January 8, 1945, Captain Sobieralski was transferred to the jurisdiction of the War Department to serve the Field Artillery. He was first sent to the Field Artillery School at Ft. Sill, Oklahoma, and then assigned to a Field Artillery Observation Battalion. He returned to the U.S. Coast and Geodetic Survey on January 17, 1946.

During his service with the Army, he was awarded the European African Middle Eastern Campaign Medal with one Bronze Battle Star, the World War II Victory Medal, the Army Occupation Medal with Germany Clasp, and the Atlantic and Pacific War Zone Ribbons.

Captain Sobieralski is survived by his wife, Ann M., and one son, Stephen V. Sobieralski.


ESSA CORPS BULLETIN, 12/2/1968
NOAA CORPS BULLETIN, 9/1/1986



Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer