NOAA History Banner
gold bar divider
home - takes you to index page
about the site
contacts
noaa - takes you to the noaa home page
search this site
white divider
   
arrow Profiles in Time
arrow C&GS Biographies

banner - profiles in time c and gs biographies


Rear Admiral Ira T. Sanders
was born May 22, 1897, in Cheap Hill, Tennessee. He attended the University of Tennessee where he graduated with a Bachelor of Science Degree in Civil Engineering on June 4, 1925. Following his graduation he was appointed as a Deck Officer and on March 26, 1926, was commissioned as an Ensign.

During his 32-year career, Admiral Sanders served aboard the following ships: the SURVEYOR, EXPLORER, GUIDE, DISCOVERER, and the OCEANOGRAPHER. The majority of his career was spent in geodesy where he was assigned to many field parties, some as Chief of Party, throughout the United States and to the headquarters office for the Navy Inshore Survey Program with the U.S. Navy Hydrographic Office. At the time of his retirement, April 1, 1957, he was assigned to the Director's office.

During World War II, Admiral Sanders was assigned to the Navy Department where he served as Commander of Hydrographic Survey Groups at the Amphibious Invasions of Western Pacific Islands. He was awarded the Bronze Star Medal for meritorious service as Commander of Mobile Hydrographic Units at the invasions of Saipan and Tinian in 1944; and a Gold Star in lieu of a second Bronze Star for meritorious service as Commander of the Hydrographic Survey Group and Survey Officer on the Staff of the Commander Amphibious Forces, United States Pacific Fleet.

Admiral Sanders was given the honorary grade of Rear Admiral based on his meritorious service during World War II for the periods June 15 - August 12, 1944, and February 19 - May 17, 1945.

He is survived by his two children.


NOAA CORPS BULLETIN, 5/1/1987



Publication of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA), NOAA Central Library.
Last Updated: June 8, 2006 9:27 AM

Privacy Policy | Disclaimer